RENK ÇALIŞMALARI

Okul öncesi çağında bulunan çocuklarımızın keyifle kullanabileceği tüm renk etkinliklerini burada bulabilirsiniz. Kırmızı, sarı, mavi, turuncu, yeşil, mor, kahverengi, pembe ve siyah...

Renklerin psikolojik etkisi ile ilgili bir başka sonuç ise; sakinleştirici renklerin Vandalizm’i azalttığı bir saha araştırmasında ortaya çıkmıştır. Glasgow’da bazı mahallelere mavi ışıklar yerleştirmiş ve bu mahallelerde suç oranında önemli bir düşüş gözlemlenmiştir.

Siyah, ise gücü, tutkuyu ve çoğu ülkede matemi temsil eder. Negatif bir etkisi olduğundan renklerle karışımları da olumsuz uyarımlara neden olmaktadır.

Beyaz, saflığı, temizliği ifade ettiğinden genellikle kozmetik ve temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

Kırmızı; en uyarıcı, baskın renklerdendir, çocukların ilk ayırt edebildikleri renklerden biridir. Enerjik çocuklarda kırmızının koyu tonları negatif etkiler yarattığından beyazla pembeleştirilmesi dinginlik sağlayacaktır.

Sarı; rengi neşe mutluluk verirken zihinsel ve fiziksel olarak rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Fakat kullanılan alan veya üründe sarı yoğunsa öfke ve gerginlik yarattığı gözlemlenmiştir.

Mavi; renginin rahatlatıcı, kan basıncı ve nabız düşürücü etkisi vardır. Maviye siyah eklendikçe depresif bir etki yaratırken, beyaz ile karışımı huzur ve sakinleştirici bir etkisi olacaktır.

Yeşil; en rahatlatıcı renk olarak görülebilir. Beyaz ile elde edilen açık yeşil tonu doğayı temsil ettiğinden zihinsel berraklık sağladığı ve basıncı azalttığı görülmüştür.

Turuncu; kırmızıdaki heyecan ve enerji ile sarıdaki mutluluğun bir araya gelmesi ile genelde neşeyi temsil eder. Yorgunluk karşıtı bir renk olarak kabul edilen turuncu, kırmızı kadar olmasa da enerji veren sıcak bir renktir. Ancak yoğun turuncu kullanılan ortamların insanların sosyalleşme dürtülerini harekete geçirdiği bilindiğinde oyun alanlarında sıklıkla kullanılan bir renk tercihidir.

Mor; asalet, lüks, burjuvazi ve itibarın rengidir. Melankolik bir etkisi vardır. Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, depresyona yakın kişilerin en çok sevdiği renklerden biridir. Beyaz karıştırılarak oluşturulan açık tonlarında fiziksel ruhsal dinginlik sağladığı ve yaratıcılığı tetikledi görülmüştür.

Kahverengi; Toprağın ve doğallığın rengidir. Buna rağmen kasvetli bir etkisi olduğu bilindiğinden kahverengi tasarımlı ortamlarda uzun süre oturmak çok mümkün değildir. Bu yüzden hareketliliğin fazla olduğu ve insanların uzun süre oturmalarını engellemek adına fastfood restoranlarında renk tercihi genelde kahverengidir.

Gri; Alçak gönüllülüğü ve dengeyi, hareketsizliği ifade eder. Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Kullanıldığı ortamlarda bunaltıcı bir havaya neden olabileceği için fazla tercih edilmeyen bir renktir. Tamamlayıcı renk olarak kullanılması daha doğrudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir