HARF ÇALIŞMALARI

Gelişim çağındaki çocuklara temel bilgileri öğretmek için en kolay ve etkili yöntem etkinliklerdir. Sayıları, harfleri, renkleri ,objeleri kısacası tüm temel bilgileri öğretmek için okul öncesi etkinlikler kullanılabilir. Resim, video, oyunlar, el işi etkinlikleri ile okul öncesi çocuklara harfleri kolayca öğretebilirsiniz. Çocuklarınıza anlamaya başladıkları çağdan itibaren eğitim verin. Onların anlamaya çalışma ve en verimli öğrenme yaşları okul öncesidir. Bu nedenle harfleri öğretirken öğrenemez, daha küçük diyerek düşünmeyin. Harflerin ve sayıların bu yaşlarda öğretilmesi çocukların okumayı daha kolay sökmesine yardımcı olacaktır.

Okul Öncesi Harf Etkinlikleri

  • Harfleri öğretmek için ilk etkinlik olarak boyama sayfalarını kullanabilirsiniz. Boyama sayfalarında yer alan eğlenceli harf şekilleri veya hayvan figüründeki harf resimlerini boyamasını sağlayarak harfleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Diğer bir etkinlik ise el işi etkinlikleridir. Çocuklarınıza yaptıracağınız el işi etkinlikleri ile harfleri kolayca öğretebilirsiniz. Örneğin kartondan harfleri kesmesine yardımcı olabilirsiniz. Veya ip, bez gibi tehlikesiz malzemeler ile harf şekilleri oluşturmasını sağlayabilirsiniz.
  • Patates ile de harfleri öğretebilirsiniz. Patatesin içine siz harfleri yapıp çocuğunuzun boyamasını sağlayarak harf baskılarını oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • İnternetin kullanımının artması her geçen gün öğretici videolarında ortaya çıkmasını sağlıyor. Eğlenceli, sevilen çizgi film karakterlerinin anlatımıyla yapılmış olan harf öğrenme videolarını da seyrettirebilirsiniz.

    kAYNAK: https://canimanne.com/okul-oncesi-harf-etkinlikleri.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir